KASK Okullarla Buluşuyor Kocaeli’yi Fotoğraflıyor Fotoğraf Sergisi ile tamamlandı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Kent Konseyi tarafından Yerel Destek Programı kapsamında Kocaeli Fotoğraf Sanatı Derneği (KASK) tarafından düzenlenen “KASK Okullarla Buluşuyor Kocaeli’yi Fotoğraflıyor” projesi fotoğraf sergisi ile tamamlandı. Proje kapsamında öğretmenlere ve öğrencilere fotoğraf temel bilgisi, kent tarihi ve kent doğası hakkında seminer verilmiş ve fotoğraf makinelerini kullanarak uygulamalı fotoğraf çekimleri gerçekleştirilmiştir. 5 aylık bir dönemin son faaliyeti olan fotoğraf sergisi açılışı ile tamamlanan projede 35 öğretmen, 200’e yakın 11-20 yaş arası öğrenciye ulaşılmıştır.

Sanatın pratik alanlarından biri de kenttir. Bir kentin tanıtımı için en faydalı yöntemlerden biri, insanların kent hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşmalarıdır. Bu sebeple, bu projede geleceğimizin mimari gençlerimizin ve toplumumuzun meşalesi öğretmenlerimizin yaşadıkları kentin tarihini, imkanlarını ve doğasını daha iyi tanımalarını sağlamak amacıyla fotoğraf sanatı bir araç olarak kullanılmıştır. Fotoğraf sanatının iyileştirici, üretici akışına ve doğruya, güzele yönlendirmesi ile içinde yaşadıkları kent hakkında bilgi edinerek ve uygulamalarla deneyim kazanarak kentli olma bilincini kazanmalarına yardım etmek için hazırlanan projede iyi bir kent insanı olabilmek adına fotoğrafın toplumsal alandaki gücünü bu şekilde göstererek farkındalık oluşması beklenmektedir.

Öğretmen ve öğrencilerin fotoğraflarından oluşan sergi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde 23 Aralık 2023 Cumartesi günü izleyicilere sunuldu. Projede temel hedef KASK’ın 43 yıllık birikim ve deneyimlerinden yararlanarak fotoğraf sanatını gençlere ve öğretmenlere öğretmek olduğunu belirten KASK Başkanı Duygu Nazire Kaşıkcı, yönetim kurulu üyelerinin yürüttüğü projede görev alan KASK üyelerine ve projeye destek veren kurum ve kişilere teşekkür etti. Teşekkür konuşmasının ardından öğretmenlere ve öğrencilere katılım belgeleri takdim edildi, ayrıca projeye emek ve destek veren KASK üyelerine, Kocaeli MEM ARGE Proje Uzmanı Seyhan Ongun’a, Fahreddin Paşa Ortaokulu, Kanuni Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yönetici ve öğretmenlerine, ve Kocaeli Üniversitesi öğretim elemanlarına teşekkür belgesi verilmesiyle açılış töreni son buldu.