Suha KOCAOĞLU Kupası Ödül Töreni

Kocaeli Fotoğraf Sanatı Derneği (KASK) tarafından Suha Kocaoğlu’nun anısını yaşatmak ve fotoğrafta proje üretimine destek vermek amacıyla bu yıl 5’incisi düzenlenen yarışmaya Türkiye’nin çeşitli illerinden 96 yarışmacı 942 fotoğraf ile katılım sağladı.

Suha Kocaoğlu Kupasında, birbirini izleyen 3 tur (yıl) başarılı olan Çağrı İşbilir son turda “Duvar” isimli çalışması ile kupayı almaya hak kazandı. Nur ERNEHİR “Kadın ve Silüet”, Abdullah Agah ÖNCÜL “Fikirtepe Kentsel Dönüşüm”, Yusuf TATLITÜRK “Kadim bir Gelenek: DEQ”, Cem BALKI “Dönüşüm”, Bilal ESKİOĞLU “Bit Pazarı Sakinleri”, Haluk AKBAŞ “Kuş Pazarı”, Hasan Hulki MURADİ “Müslüm Baba Kahvehanesi – Tarsus” çalışmaları ile toplam 7 fotoğrafçı 1. Turda başarılı olurken, 2. Tur için Alaattin ŞENOL “Maşallah Gocamanlara” ve Fikriye ER “Emniyet Mücellithanesi” çalışmaları ile başarı sağladı.

23 Aralık 2023 Cumartesi günü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen ödül töreni KASK Yönetim Kurulu Başkanı Duygu Nazire Kaşıkcı’nın açılış konuşması ile başladı. Kaşıkcı konuşmasında Suha Kocaoğlu’nu rahmetle andıktan sonra Kocaoğlu’nun KASK ve KASK üyelerine verdiği emeğe değinmiştir. Kocaoğlu adına düzenlenen kupada, akademik dille oluşturulan “üzerinde düşünmeyi, kadrajında hikayeyi yakalamayı ve bu hikayeyi metinle aktarmayı gerektiren” fotoğraf çalışmalarının alanında uzman seçici kurul üyeleri tarafından değerlendirildiğinden bahsetmiştir. Kupada başarıya götüren en önemli kriterin fotoğrafik çaba ve hikayenin özgünlüğü olduğunu söyleyen Kaşıkcı, elenen çalışmaların da gelişmeye açık olduğunu belirterek sözlerini 5 senedir kupaya destek veren Kocaoğlu ailesine teşekkür ederek sonlandırmıştır.

Kocaoğlu ailesi adına Suha Kocaoğlu’nun oğlu Gürbey Kocaoğlu söz aldı. KASK yönetim kuruluna, kupa katılımcılarına ve seçici kurul üyelerine teşekkürlerini sunan Gürbey Kocaoğlu’nun konuşmasının ardından 1’inci, 2’inci ve 3’üncü turda başarılı olan fotoğrafçıların çalışmaları izlendi. Fotoğrafçılar ile söyleşi yapılarak başarı belgeleri ve Kocaoğlu ailesi ile kupa takdim edildi.

Her sene düzenli olarak devam eden Suha Kocaoğlu Kupası için TFSF’nin onaylı yarışmalar web sitesi (tfsfonayliyarismalar.org) ve KASK resmi web sitesi (kask.org.tr) takip edilebilir.