Kocaeli’nin Arkeolojik Değerleri Ulusal Fotoğraf Yarışması Ödül Töreni Ve Sergi Açılışı

Kocaeli Fotoğraf Sanatı Derneği (KASK), İzmit Belediyesi ve Nikomedia Kazıları İzmit Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (İzKSV) iş birliği ile Cumhuriyet’in 100. yılı dolayısıyla düzenlenen “Kocaeli’nin Arkeolojik Değerleri Ulusal Fotoğraf Yarışması”nın ödül töreni ve sergi açılışı 08 Ocak 2024 saat 17:30’da Cumhuriyet Parkı Sanat galerisinde gerçekleştirildi.

4 aylık bir süreç içerisinde tamamlanan Kocaeli’nin Arkeolojik Değerleri Ulusal Fotoğraf Yarışmasında birbirinden değerli fotoğraflar Cumhuriyet Sanat Galerisi’nde vatandaşların beğenisine sunuldu. Ayrıca yarışmada dereceye giren sanatçılara ödülleri takdim edildi.

Kocaeli Fotoğraf Sanatı Derneği YK Başkanı Duygu N. KAŞIKCI, İZksv Başkan Yardımcısı Yavuz ULUGÜN ve İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in konuşmalarının ardından jüri üyeleri; sanat tarihçisi ve fotoğraf sanatçısı Firdevs Sayılan, Kocaeli Fotoğraf Sanatı Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Kurulay, Tarihçi Selime Aslı Ünal, Kocaeli Fotoğraf Sanatı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ümran Özdemir ve Prof. Dr. Tuna Şare Ağtürk’e teşekkür belgeleri verildi.

Nikomedia, antik çağlardan bugüne kadar uzanan zengin tarihiyle Kocaeli’nin kalbidir ve bu kadim şehir, Roma İmparatorluğu’nun başkentlerinden biri olmuş ve tarihi boyunca pek çok medeniyete de ev sahipliği yapmıştır. Bu yarışma ve sergi, Nikomedia’nın ve Kocaeli’nin bu eşsiz tarihini, arkeolojik kazılar ve antik kalıntılar aracılığıyla gözler önüne sermektedir. Bu sergi, sadece sanatsal bir başarı değil, aynı zamanda kentimizin ve Nikomedia’nın tarihine dair yeni bir bakış açısı sunan, gelecek nesillere aktarılması gereken değerli bir mirasın da önemli bir tanıtımıdır. Kentimizin arkeolojik değerlerini daha geniş bir kitleye ulaştıracak ve bu önemli mirasın korunması için farkındalık oluşturacağını umuyoruz.