7 Mayıs 1980 yılında Mimar Faruk Ertunç başkanlığında KASK kısa adı ile Kocaeli Amatör Sanatçılar Kulübü kurulmuştur. 10 Temmuz 1980’deki ilk Genel Kurul sonrasında, ilk yönetim kurulunu Faruk Ertunç başkanlığında Ali Süerkan, Şakir Satır, Şaman Sezeralp, Saadet Konukoğlu ve İrfan Parça oluşturmuştur. 1989 yılında derneğin kısa adı KASK aynı kalmak şartıyla Kocaeli Fotoğraf Sanatçıları Derneği olarak, 1997’de ise bugünkü adını alarak Kocaeli Fotoğraf Sanatı Derneği olarak adı değiştirilmiştir.

Derneğimiz, 30 Mayıs 2003 tarihinde tüzel kişiliğe kavuşan Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu’nun (TFSF) kuruluşunda aktif olarak görev yaparak kurucu dernekler arasında yer almış ve TFSF’nin ilk genel merkezi Kocaeli olmuş ve Ankara’ya taşınıncaya kadar 8 yıl ev sahipliği yapmıştır.

Kocaeli Fotoğraf Sanatı Derneği (KASK), fotoğraf sanatının tanıtılması, sevdirilmesi, geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla 41 yıldan bu yana çalışmalarını sürdürüyor. KASK organize ettiği etkinlikler ile kentimizin kültür ve sanat yaşamına katkıda bulunmakta, her geçen gün yükselen başarı grafiği ile sürekli olarak kendini yenileyen, çoğalan, gerçekleştirdiği fotoğraf etkinlikleri ile sesini duyuran bir sivil toplum kuruluşudur.

41. yılımızı kutladığımız bu yılda 79 üyemiz, 7 Onur üyemiz ve fotoğraf dostlarımız ile geçmiş yıllarda olduğu gibi KASK çatısı altında fotoğraf izlemeye, fotoğraf konuşmaya, fotoğraf paylaşmaya devam ediyoruz.

Seminer ve Atölyeler

KASK, fotoğrafı tanıtmak ve sevdirmek için özverili bir şekilde çalışan deneyimli kadrosuyla Temel Fotoğraf Eğitim Seminerleri düzenlemektedir. Uygulamalı olarak düzenlenen İleri Seviye Fotoğraf, Dijital Fotoğraf İşleme, Portre ve Desenli Yüzler Portre Fotoğraf, Sokak Fotoğrafçılığı, Stüdyo Fotoğrafçılığı, Yaratıcı Fotoğraf, Işıkla Boyama, Makro Fotoğraf gibi farklı fotoğraf alanlarında atölyeler düzenlemekte, üyelerimizin ve kentimizdeki fotoğrafçıların fotoğraf üretimine katkıda bulunmayı amaç edinmektedir.

KASK, katılımcılarına her zaman nitelikli bir fotoğraf eğitimi verebilmek için özverili bir şekilde çalışan kendi alanında uzman eğitmen kadrosuyla, sadece yerel değil, aynı zamanda evrensel düzeyde fotoğrafların üretildiği bir kurumdur. Üyelerinin birçoğunun ulusal ve uluslararası yarışmalarda önemli dereceleri bulunmaktadır.

Derneğimiz bünyesinde vermiş olduğumuz seminerlere ilave olarak, kurumlara özel ve talebe bağlı farklı konularda da fotoğraf seminerleri düzenlenmektedir.

Etkinlikler

KASK, her salı akşamı etkinlikler düzenleyip, fotoğraf üzerine tartışmalar gerçekleştirmek üzere üyelerini ve fotoğraf sanatına gönül veren herkesi bir araya getirmektedir. Kurulduğu günden bugüne düzenlediği gösteriler, söyleşiler, paneller, seminerler, workshoplar, fotoğraf günleri, fotoğraf yarışmaları ve sergiler ile Kocaeli halkına sanatsal olduğu kadar kültürel ve sosyal alanda da açılımlar sunmuştur. Bu çalışmaları ile üyelerini ve fotoğraf sanatına gönül veren herkesi bir araya getirerek fotoğraf sanatçıları ile buluşma şansını yaratmış, ülkemizdeki ve dünyadaki fotoğraf çalışmalarından örnekleri şehrimize taşımıştır.

Düzenli olarak gerçekleştirilen fotoğraf uygulama gezileri ile amatör ve profesyonel fotoğrafçıların deneyimli eğitmenler eşliğinde Kocaeli’ni veya diğer kentleri fotoğraflamaları ve başta kentimiz olmak üzere ülkemiz coğrafyası ve kültürünü tanıtma imkanı yaratılmaktadır.

KASK, ayrıca Nisan ayında gerçekleştirdiği fotoğraf günleri etkinlikleriyle ülkesindeki fotoğraf çalışmalarından örnekleri şehrine taşımıştır. Fotoğraf Günleri ile şölen havasında geçen etkinlikler düzenlenmiş, bu bağlamda birçok ünlü fotoğraf ustasını kentinde konuk etmiş, paneller, konferanslar, seminerler, workshoplar, gösteriler ve sergiler düzenlemiş, böylece Kocaeli halkına sanatsal olduğu kadar kültürel ve sosyalde bir hizmet vermiştir.

Saydam Dergisi, KASK’ın sanatseverlerle buluştuğu, fotoğraf adına ulaşılabilecek bilgiler ve haberleri içeren aylık bir yayın olarak basıldı. 100 sayının üzerindeki yayını ile dernekler bünyesinde en uzun soluklu fotoğraf dergisi olma özelliğine sahiptir. Saydam Dergisinin eski sayıları derneğimizden temin edilebilmektedir.

1994 yılında Türkiye’nin ilk fotoğraf müzayedesi ve Kocaeli’nin ilk müzayedesi KASK’ın öncülüğünde gerçekleştirilmiş. İZEYAP “İzmit Evleri Yaşatma Projesi” yararına düzenlenen organizasyonda Eski İzmit fotoğraflarının röprodüksiyonları satılarak, geliri ile projeye destek sağlanmıştır.

KASK’ın, “Kocaeli Fuar Etkinlikleri”, “Yarımca Festivali” gibi etkinliklerin yanı sıra, Turizm Haftası, Dünya Çevre Günü, Sakatlar Haftası, Atatürk’ün Doğumunun 100.Yılı, Yaşlılar Haftası gibi özel gün ve haftalarda açılan sergiler ve izlenime sunulan fotoğraf gösterileri ile Kocaeli’nde destek verdiği birçok organizasyon bulunmaktadır.

KASK, ilimizde fotoğraf sanatı ile ilgili her türlü etkinlikte yapıcı, yol gösterici, gerektiğinde seçici ve organize edici bir görevi de üstlenmiştir. Geçmiş dönemlerde birçok kurum ve kuruluş ile ortak çalışmalar yapılmıştır. Dernek bünyesinde Türkiye’nin farklı alanından birçok sergiyi üyelerimizle buluşturduğumuz gibi değişik mekanlarda açılan üye sergileri ile fotoğraf sanatının yaygınlaştırılmasına çalışılmıştır. Böylece ortaya çıkan, fotoğrafı daha yakından tanıma talebinin karşılanması amacıyla düzenlenen etkinliklerinde içeriği ve kalitesi sürekli gelişmektedir.

1992 yılında Rotary Kulübü ile ortaklaşa ilk Uluslararası yarışmalar düzenlenmiş, İzmit Belediyesi ile ilk Eski İzmit Fotoğrafları sergisini açmış, 1994 yılında, “Genç Kocaeliler Derneği” ile “Çağdaş Türkiye’nin Çağdaş İnsanları” konulu yarışmayı düzenlemiş, 1996 yılında İl Kültür Müdürlüğü ile birlikte “Şehre Karşı İşlenen Suçlar” konulu yarışmaya 1996-1997 yılları arasında Derince ve Körfez Belediyelerinin düzenlediği yarışmalara 1998 Pegasus’un düzenlediği yarışmaya ve Honda Bayii Uzuner Otomotiv A.Ş.’nin düzenlediği “otomobil ve insan” konulu yarışmayı düzenlemiştir. Son yıllarda düzenli olarak her yıl gerçekleştirdiğimiz Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 4 Mevsim Fotoğraf Yarışmaları, Çağın Göz Hastanesi Fotoğraf Yarışmaları, Suha Kocaoğlu Kupası Fotoğraf Yarışmaları yanı sıra İzmit Belediyesi SanatFest Festivali Fotoğraf Maratonu düzenlenen organizasyonlardan bazılarıdır.